2024. november 17., vasárnap

Szépírói kurzus 2024/ősz/9 - Czapp Enikő novellája

 A Szépírói Műhely őszi féléve folytatódik. A kurzusra a felhívás itt olvasható, lehet jelentkezni a következő, tavaszi félévre. A Próza-Dráma kurzus hallgatója, Czapp Enikő bibliai témára írt novellát. Kiváló munka, különleges hangulattal így, Karácsony előtt. Köszönöm, és gratulálok!

Czapp Enikő

A tizenkettedik

– Dicsértessék a Jézus Krisztust! – mondta fel sem nézve, színtelen hangon az idősödő pap, egy hideg adventi reggelen, a plébánia ajtaját kinyitva. Rosszul ébredt. Nem volt jó kedve. Úgy érezte, valami betegség bujkál benne, de nem mondhatta le a napot. Délelőtt hivatal, délután két temetés, este mise.

– Mindörökké ámen! – érkezett meg a köszöntésre a jól ismert válasz. A pap felemelte a fejét. Egy hajléktalan állt előtte.

– Ne ijedjen meg, nem kéregetni jöttem – tette hozzá a férfi gyorsan, ahogy a kövérkés arcon átfutó csalódottságot meglátta.

– Nohát! Akkor mi járatban vagy?

– Beszélni szeretnék önnel.

– Nincs időm, testvér. Sok dolgom van. Menj be a templomba, gyónj meg. Úgy majd könnyebb lesz a lelked.

– Önhöz jöttem, atyám.

– Miért pont hozzám?

– Ide küldtek.

– Hát nem magadtól jöttél?

– Nem.

– Ki küldött?

– A Mester.

– Miféle mester?  

– Az egyetlen. Krisztus. 

 Mit mondasz? Krisztus? Szűz Anyám, bocsásd meg ennek az embernek, aki káromolja az Istent! – az ég felé tekintve keresztet vetett.  

– Itt van.

– Mármint Krisztus?

– Igen.

– Persze. Lélekben. Az első pünkösd óta.

– Nem, nem lélekben. Testben. Találkoztam vele.

– Még, hogy testben! Neked elment az eszed!

– Itt van az aluljáróban.

  Be kellett volna zárnom az ajtót, mikor megláttalak. Menj, és aludd ki magad.

– A Blaha aluljárójában voltunk a többiekkel, amikor a Kossuth út felőli lépcsőn nagy fény jelent meg. Felkaptam a fejem, odanéztem. Azt hittem, megvakulok. Egyből tudtam, mennyei fény ez. Csak én láttam. A társaim nem. Sőt, mások sem. Onnan tudom, hogy mindenki úgy jött-ment, mintha mi sem történt volna. Lépcsőn le, lépcsőn föl, fásult, unott arccal, mint minden nap. Én térdre rogytam.

– És hirtelen mennyei seregek sokasága jelent meg[1]

– Igen-igen! Honnan tudja?

– Nem hallgatom ezt tovább. Elég volt – mondta ingerülten a pap, és kísérletet tett az ajtó bezárására, de a férfi megakadályozta a lábával.   

– Dicsőség a magasságos mennyben az Istennek és a Földön békesség a jóakaratú embereknek![2] Ezt mondták – folytatta leállíthatatlanul a hajléktalan.

– Hazudsz.

– Istenemre, nem.

– Akkor részeg voltál.

– Sosem ittam.

– Nincs olyan hajléktalan.

  Itt áll ön előtt. Beengedne esetleg, hogy tovább mondjam?

 Menj el. Ne kényszeríts erőszakra.

– Kérem, hallgasson meg. Azt sem bánom, ha itt, az ajtóban.

– Rendben. Folytasd, de siess. Hideg van. És, fontosabb dolgom is van, mint, hogy a te mesédet hallgassam.

– Mikor felemeltem a fejem, ott állt előttem. Nem olyan volt, mint a szent képeken. Olyan volt, mint mi közülünk egy.

– Egy hajléktalan állt előtted? Nem túl fantáziadús. Többet vártam tőled.

– Nem. Egy ember. Azt mondta, békesség neked. Majd úgy folytatta, vedd a Szentlelket. Ahogy engem küldött az Atya, én is úgy küldelek téged. Menj, és hirdesd, hogy itt vagyok. Térjenek meg, mert elközelített az Isten országa.

– Ezt kétezer évvel ezelőtt mondta.

– Tegnap. Nekem.

– Miért mondta volna pont neked?

– Én is ezt kérdeztem. „Mert az igaz szívűeket keresem” – ezt válaszolta.

– Az igaz szívűeket? Az aluljárókban? A templomokban jobb eséllyel találna. Hozzám is bekopoghatott volna, ide, a plébániára.

– Három éve járja az országot. Végigjárt minden templomot. Bekopogtatott minden plébániára, parókiára.

– És? 

– A házakba és lakásokba is.

– És?

– Összesen tíz ember talált. Én vagyok a tizenegyedik.

– Badarság! Ez itt Mária országa. Hívők millióival van tele.

– Túlterheltekkel, boldogságot és biztonságot keresőkkel, üres zsebű művészekkel, kiábrándultakkal, megfáradtakkal, bizonytalanságban levőkkel, az utcára szorultakkal, éhezőkkel és dúsgazdagokkal, szélhámosokkal, ügyeskedőkkel, csalókkal, hazugokkal, képmutatókkal, álszentekkel, kiknek jó része bele se néz a tükörbe, nehogy meglássa az igazságot.

– Mi az igazság?

– Pilátus is ezt kérdezte. Szemben vele Jézus állt.

– Velem te állsz szemben. Csak nem azt akarod mondani, hogy te vagy a Krisztus?

– Én a tizenegyedik vagyok, mondtam. Aki megtérést hirdet. Önnek.

– Egy hajléktalan egy papnak?

– Látja, semmit nem változott a világ! A jó módban élőket nem érinti az ige. Túl sok a veszítenivalójuk. Akkor halászok, ma hajléktalanok. Egyre megy. Nincstelenek. Készüljön a misére! Nem tudom, miért, de magát szemelte ki tizenkettediknek. 

– Bolond vagy. És én is, hogy meghallgattalak – mondta a pap, és mielőtt a férfi megakadályozhatta volna, becsapta az ajtót.

Átfázott. A termosztáthoz lépett, feljebb emelte a hőfokot, és beült az asztala melletti kényelmes karosszékbe. A fiókból üres lapokat vett elő, maga elé tette, tollat vett a kezébe, hogy megírja a délutáni és az esti beszédeket, de nem boldogult. Ahogy leírt egy sort, át is húzta. Délutánra félig lett a kuka a kidobott papírszeméttel. Visszajöttek a fiatalkori emlékei. Napokon át készült egy-egy beszédre. Százszor is átgondolt minden szót, csak azt írta le, amit igaznak érzett. Aztán a vidéki magányából felkerült egy fővárosi plébániára. Nem volt ideje tovább a töprenkedéseire. A mindennél fontosabb kérdéseit is elfelejtette. – Uram, bocsásd meg – mondta halkan, magába roskadva, és a háta mögötti feszület felé fordulva imádkozni kezdett. Hosszú idő óta először fájt, hogy imájának nincs ereje. Szavai a plafonig sem szálltak, nemhogy Istenhez. Egytől egyik visszahullottak rá.

Este hatkor miseruhába öltözve belépett a templomba. A bal oldali utolsó pad mellett elhaladva fényt érzékelt. Zavarta. Elfordította a fejét, tovább ment. Megállt az oltárnál, szóra nyitotta a száját, de nem jött hang ki belőle. Arcát a fény felé fordította, lehunyt szeme megtelt könnyel. A szétszórtan ülő hívők semmit nem értettek. Nyugtalanul fészkelődtek, majd szétszéledtek. A pap kinyitotta a szemét. A templom üres volt. Csak a bal oldali utolsó sor volt tele. Középtájon egy harminc év körüli férfi ült. Jobbján a délelőtti hajléktalan és még tíz másik ismeretlen ember. A férfiből jövő fény egyre növekedett. Aztán a férfi lassan felállt, és a még mindig az oltárnál álló paphoz lépett.

– Kövess engem – mondta.

  

 

   



[1] Lukács evangéliuma 2. fejezet 13. vers

[2] Lukács evangéliuma2. fejezet 14. vers